144 x 54 inch reconditioned pallet flow rack with 9 pallet positions moves pallets and totes along a sloped track utilizing a slightly inclined roller system. Forklift operators load pallets from the rear of the system and the pallets roll to the front.
- 1 bay - 3 deep, 3 tall. 9 pallet positons included in this configuration - Holds standard 48" x 40" pallets
- Includes 144" high uprights, 48" beams, flow rails and column row spacers
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Teardrop |
|---|---|
| Material Type | Roll-formed Steel |
| Capacity | 9 pallet positions |
| Color | Mixed |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Section | Starter |
| Condition | Used |
| Width | 54.00" |
| Height | 144.00" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region