96 x 96 inch Reconditioned Pushback Rack system for 8 pallet positions. Push back rack, a high density storage system, reduces the number of aisles needed and allows for last in, first out inventory.
- 1 bay - 2 deep, 2 wide, 2 levels tall. 8 pallet positions included in this configuration - Holds standard 48" x 40" pallets
- Includes 96" high uprights, 96" beams, 96" mono posts, column row spacers and push back carts
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Teardrop |
|---|---|
| Material Type | Roll-formed Steel |
| Capacity | 8 pallet positions |
| Color | Mixed |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Section | Starter |
| Condition | Used |
| Width | 96.00" |
| Height | 96.00" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region