This 33 1/4 x 120 inch used gravity roller conveyor with 1.9 inch diameter rollers is great for conveying heavy, uneven and open package products, gravity roller conveyor has a higher capacity than skatewheel conveyor.
- 1.9" diameter rollers with 3" distance between roller centers
- 3 1/2"H frame with rollers above the frame. 30 3/4" between frame.
- Legs sold separately
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Material Type | Steel |
|---|---|
| Color | Galvanized |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Distance Between Rollers | 3.00" |
| Roller Diameter | 1.90" |
| Condition | Used |
| Length/Depth | 120.00" |
| Width | 33.25" |
| Height | 3.50" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region