132 x 5 1/2 inch teardrop pallet rack beam for use with new or used pallet rack teardrop uprights.
- Roll-formed steel
- New style teardrop beams
- 1 5/8" step
- Static capacity: 6100 lbs per beam pair
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Teardrop Old Style |
|---|---|
| Material Type | Roll-formed Steel |
| Capacity | 6100 lb. static capacity |
| Beam Step | Full Step (1 5/8") |
| Color | Orange |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Condition | New |
| Length/Depth | 132.00" |
| Width | 3.00" |
| Height | 5.50" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region