This ADDER includes 1 structural column, 2 bases, 6 arms, 1 X brace set, 2 horizontal brace sets and hardware. Intended for use as add on for continuous run to the starter unit
- This item intended only to be used with NEW condition starters of same size and manufacturer. If you need assistance building your cantilever system, call one of our experts.
- Part numbers included: 1 structural columns (140962), 2 bases (100182), 6 arms (140961), 1 X brace set (140963) and 2 horizontal brace sets (140964) and hardware
- Overall Capacity is 31,000 lbs.
- Arm Pair Capacity is 5,240 lbs.
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Structural |
|---|---|
| Material Type | Structural Steel |
| Capacity | 31,000 lbs. |
| Color | Orange |
| Shelves | 3 arm levels |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Condition | New |
| Width | 48.00" |
| Height | 144.00" |
| Section | Adder |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region