This 48 inch wide by 192 inch tall structural steel single sided cantilever ADDER bay includes 1 structural tower, 1 structural base, 3 structural arms, 2 brace sets and hardware. Intended for use as add on for continuous run to the starter unit 244206ST
- This item intended only to be used with NEW condition starters of same size. If you need assistance building your cantilever system, call one of our experts.
- Part numbers included: 1 structural tower (240206), 1 base (240207), 1 anchor plate (240448), 3 structural arms (240208), 2 brace sets (240456), and hardware
- Structural style arms bolt on and are rated at 2500 lbs. capacity
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Structural |
|---|---|
| Material Type | Structural Steel |
| Color | Mixed |
| Shelves | 3 Arm Levels |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Section | Adder |
| Condition | New |
| Length/Depth | 48.00" |
| Width | 48.00" |
| Height | 192.00" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region