42 x 144 inch teardrop pallet rack uprights with 22,992 lb. static capacity at 48 inch spacing offer steel construction and ease of installation. For use with teardrop pallet rack beam. Manufactured by Tri-Boro.
- Manufactured by Tri-Boro Shelving & Partition Co.
- Old style punched teardrop uprights
- 22,992 lbs. static capacity at 48" spacing
- 3" x 3" column
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Teardrop Old Style |
|---|---|
| Color | Green |
| Material Type | Roll-formed Steel |
| Column Size | 3" x 3" |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Capacity | 22,992 lb. static capacity |
| Length/Depth | 42.00" |
| Height | 144.00" |
| Condition | New |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region