48 x 58 inch standard wire deck from World Wide Material Handling. Welded wire deck with 4 channels with 1 5/8 inch step. This double waterfall wire decking increases sprinkler effectiveness, enables storage of small items, allows for increased product visibility & increases the cleanliness of the facility.
- Fits 48"D Upright
- Double Waterfall, 1 5/8" Step / Standard Full Step channel
- 4 channels - 44 1/4"
- 3000 lb capacity evenly distributed load
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Waterfall |
|---|---|
| Material Type | Steel |
| Capacity | 3000 lbs. |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Condition | New |
| Wire Deck Step | Full Step (1 5/8") |
| Length/Depth | 48.00" |
| Width | 58.00" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region