Handle-It stretch wrapper with 18 available wrap presets. 800 series features 150% mechanical tension stretch technology, 110v plug in power source, turn table drive motor. Maximum load capacity is 4,400 lbs. and maximum load size is 48"W x 80"L x 86"H.
- Max average 100 loads per day
- Integrated control board makes diagnosis and repair easier
- Photo eye automatic load height detection
- Adjustable 18 programmable modes
- Non stock item. Ships from factory. Freight charges apply.
| Style | Stretch Wrap Machines |
|---|---|
| Capacity | 4400 lbs. |
| Color | Mixed |
| Stocking Location | Ships from Factory |
| Condition | New |
| Length/Depth | 93.00" |
| Width | 60.00" |
| Height | 86.00" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region