This 18 x 36 x 87 inch open shelving starter section is ideal for storing material where high visibility is a concern. Lyon shelving is manufactured from durable, hot rolled steel with shelf adjustment on 1 1/2 inch centers using shelf clips.
- This STARTER includes 4 posts, 5 shelves, 1 back brace and 2 side braces. Intended for use as (1) standalone bay OR the beginning of a continuous run
- Patented shelf design provides added support to front and rear of shelf. Shelves lock into place easily with no tools needed.
- Shelves adjust on 1 1/2" vertical centers.
- Part numbers included 4 posts (161309), 5 shelves (161302), 1 back brace (161324) and 2 side braces (161323)
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Warehouse |
|---|---|
| Material Type | Steel |
| Color | Tan |
| Shelves | 5 shelves |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Condition | Used |
| Length/Depth | 18.00" |
| Width | 36.00" |
| Height | 87.00" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region