24 x 96 inch teardrop pallet rack uprights offer steel construction and ease of installation. For use with teardrop pallet rack beam. Manufactured by Tri-Boro.
- Manufactured by Tri-Boro Shelving & Partition Co.
- Old style teardrop uprights
- 15,220 lbs. static capacity at 48" spacing
- 1 5/8" x 3" column
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Teardrop Old Style |
|---|---|
| Color | Green |
| Material Type | Roll-formed Steel |
| Column Size | 1.625" x 3" |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Capacity | 15,220 lbs. static capacity |
| Length/Depth | 24.00" |
| Height | 96.00" |
| Condition | New |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region