96 x 4.5 inch teardrop pallet rack beams offer easy assembly with no tools required. For use with teardrop pallet rack upright.
- 5200 lb. static capacity per beam pair
- New style teardrop beams are designed to be compatible with other widely available teardrop pallet rack systems
- 1 5/8" step
- Similar/compatible with Grainger item 10W869 and Global Industrial item WB245972
- Quick Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Style | Teardrop New Style |
|---|---|
| Material Type | Roll-formed Steel |
| Capacity | 5200 lb. static capacity |
| Beam Step | Full Step (1 5/8") |
| Color | Orange |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Condition | New |
| Length/Depth | 96.00" |
| Width | 3.00" |
| Height | 4.50" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region