35.5 x 20 inch, 800 lb. capacity Hydraulic Elevating Cart minimizes worker bending and lifting through its ergonomic design and portability. Material can be easily loaded onto a cart from a table, lowered to a safe transporting height, and raised to unload at destination. The foot pump includes a soft-lowering down valve. The unit moves easily on four polyurethane casters, two swivel with brakes and two rigid. Features a two-speed foot pump. Features an internal hydraulic velocity fuse in each cylinder.
- Unique lift design quickly raises & lowers material
- Ergonomic cart design improves user safety
- Caster construction provides easy portability when loaded
- Steel construction offers long lasting rugged use
- Non stock item. Ships from factory. Freight charges apply.
| Style | Hydraulic Elevating Cart |
|---|---|
| Material Type | Steel |
| Capacity | 800 lbs. |
| Color | Blue |
| Stocking Location | Ships from Factory |
| Condition | New |
| Length/Depth | 20.00" |
| Width | 51.20" |
| Height | 39.50" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region