This 38 inch wide used power flex conveyor with 328 inch extended length is a cost effective, portable option for constantly changing environments. Used for product assembly, sorting, packing stations and order fulfillment.
- 1.5" diameter wheels above frame, 4" center to center
- 30" between frame
- 102" closed, 328" open/extended
- Leg height: 29" front, 29" back
- Ships from Warehouse1 in Kansas City, MO
| Material Type | Steel |
|---|---|
| Color | Galvanized |
| Stocking Location | Ships from Wh1 in Kansas City |
| Distance Between Rollers | 5.00" |
| Roller Diameter | 1.50" |
| Condition | Used |
| Length/Depth | 102.00" |
| Width | 38.00" |
| Height | 29.00" |
Downloads Tab Region
Accessories Tab Region
Videos Tab Region